Przyglądając się dekoracjom umieszczonym na naczyniach Stettiner Ware, znajdziecie motywy roślinne, przedstawienia ludzi i zwierząt. Większość wydaje się być znajoma: kosze pełne owoców, liście drzew i krzewów, bukiety kwiatów… jak w babcinym ogródku. Pojawia się jednak motyw, zupełnie niepasujący do innych. Wielbłąd! Skąd wziął się wielbłąd na północy Europy? Domysłów jest wiele: być może, dekorujący ceramikę usłyszał historie opowiedziane przez marynarzy zawijających do szczecińskiego portu z odległych krajów, a może zauważył to dwugarbne zwierzę na tkaninach czy naczyniach przywiezionych z daleka?
Żadnej z hipotez nie jesteśmy pewni – przesympatyczny garbaty odstaje od reszty i właśnie ze względu na jego odmienność stał się bohaterem projektu „Dobro lokalne – Stettiner Ware”- majestatyczny zwierz z zamorskich krain. Bohaterom stawia się pomniki, umieszcza na obrazach, monetach i muralach. My stworzyliśmy ceramiczny obraz – mozaikę, na której go znajdziecie. Ceramika jest materiałem użytkowym, a mozaika to rodzaj układanki, zadecydowaliśmy, zatem, że nasz wielbłąd będzie miał takie właśnie cechy.

W ten sposób powstała ceramiczna gra logiczna – mozaika wykonana z płytek ceramicznych i drewna, dająca możliwość bezpośredniego kontaktu z ceramiką, dotykania jej i podziwiania kolorów typowych dla białej ceramiki szczecińskiej.

Ceramiczny wielbłąd, jak przystało na zwierzę wędrowne będzie się przemieszczał odwiedzając muzea, galerie i różne przyjazne mu miejsca.

Informacje o aktualnej lokalizacji mozaiki znajdziecie obok.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405